تشریح سیاست های انبساطی بانک در خروج مسکن از رکود

شست خبری مدیر بانک مسکن استان

تشریح سیاست های انبساطی بانک در خروج مسکن از رکود

در جریان نشست خبری مدیر شعب بانک مسکن استان با خبرنگاران ، امیری سیاست های انبساطی اخیر بانک را فرصتی ایده آل برای سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساختمان و خروج بازار مسکن از رکود دانسته ، شرایط فعلی که قیمت مسکن در پائین ترین سطح ممکن قرار گرفته را بهترین شرایط خرید مسکن برای آحاد مختلف جامعه دانست
مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی: مقایسه تسهیلات اعطائی بانک مسکن در سال جاری در مقایسه با سال گذشته مبین این است که تمایل مردم برای سرمایه گذاری در بخش مسکن افزایش یافته است.
مسکن موتور محرک خروج اقتصاد کشور از رکود است و شایسته است همه دستگاه ها با حمایت از سازمان های متولی بخش مسکن همچون بانک مسکن، در توسعه و رونق اقتصادی تلاش نمایند. مجید امیری مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی با عنوان این مطلب در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها و مطبوعات استان افزود: بانک مسکن به عنوان بانکی دولتی و متخصص در امر مسکن ، متولی اجرای سیاست های دولت در بخش مسکن و ساختمان است و در راستای عملیاتی نمودن منویات مقام معظم رهبری در سالی که مزین به نام اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل می باشد ، با تدوین و اجرای سیاست هائی انبساطی، به نوعی محرک توسعه و خروج اقتصاد از رکود گردیده است. امیری گفت خوشبختانه واکنش بازار به سیاست های اخیر بانک مسکن مثبت بوده لیکن شکل حرکت به صورت تدریجی و کند پیش رفته است و جا دارد با حمایت مسئولین استان ، دستگاه های اجرائی و همت جامعه رسانه ای در اطلاع رسانی های صریح و شفاف به آحاد افراد جامعه ، در شرایط خروج بازار مسکن از رکود و متعاقبا" حرکت چرخه حدود تولید و انفعال حدود 300 شغل مرتبط در این بخش تسریع حاصل شود.
مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی تاکید کرد: شرایط فعلی که قیمت مسکن در پائین ترین سطح قیمتی خود ناشی از ماه ها رکود حاکم در این بخش قرار گرفته و بنا بر پیش بینی کارشناسان و صاحبنظران بخش مسکن و ساختمان ، به زودی با تمهیدات صورت گرفته شاهد خروج مسکن از رکود و رشدی دوباره در این بخش خواهیم بود، بهترین زمان سرمایه گذاری در بخش ساختمان و خرید مسکن است. وی با ارائه آماری از تسهیلات اعطائی بانک مسکن در 3 ماهه نخست سال جاری به متقاضیان ، در مقایسه با مدت مشابه درسال قبل اظهار داشت: در مجموع طی 3 ماه اول سال 94 در بخش های مشارکت در ساخت، فروش اقساطی خرید و فروش اقساطی سهم الشرکه ناشی از مشارکت به 1649 واحد مسکونی رقمی معادل 397 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد که این رقم در سال جاری با حدود 60 درصد رشد، به 635 میلیارد ریال تسهیلات برای 1878 واحد مسکونی افزایش یافته است.
وی این افزایش را ناشی از اشتیاق دوباره انبوه سازان و فعالین بخش مسکن به سرمایه گذاری در این بخش اقتصادی کشور تلقی نموده ، تصریح کرد: تسهیل شرایط اعطای تسهیلات به سازندگان مسکن در کشور و هم به گیرندگان تسهیلات مسکن از بانک مسکن طی این مدت متعاقب تصویب طرح ها و سیاست های انبساطی اخیر بانک مسکن صورت پذیرفته و مبین این واقعیت است که مسئولین ارشد این بانک مردمی در راستای منفعت اجتماعی ، در تلاشند دولت را در جهت رونق و توسعه اجتماعی و اقتصادی یاری دهند.
امیری سپس به تشریح شماری از طرح های مزبور پرداخته گفت: بانک از ابتدای تیر ماه سال جاری در اقدامی داوطلبانه و قبل از مصوبه شورای پول و اعتبار ، نرخ تسهیلات بخش مسکن، از محل انواع حساب های صندوق پس انداز مسکن را کاهش داد و ماحصل این اقدام ، کاهش چشمگیر اقساط تسهیلات مسکن تا حدود 20 درصد را در برداشته است. وی همچنین از حذف شرط ازدواج اول برای متقاضیان، از شرایط حساب صندوق پس انداز یکم بانک مسکن ، نیز حذف موعد تاریخ ازدواج در اعطای تسهیلات بدون سپرده مسکن به زوجین، از محل امتیاز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، در سهولت بخشیدن به شرایط اعطای تسهیلات به اقشار جوان و خانه اولی ها خبرداد.
مدیر شعب استان مرکزی افزایش میزان تسهیلات ساخت مجتمع های مسکونی تا سقف 1300 میلیون ریال برای ساخت هر واحد مسکونی به روش فناوری نوین، تا 1100 میلیون ریال برای ساخت واحدها به روش صنعتی سازی و تا 900 میلیون ریال برای ساخت هر واحد به روش سنتی سازی در شهرهای با جمعیت بالای دویست هزار نفر و به ترتیب ؛ 1100 میلیون ریال، 900 میلیون ریال و 700 میلیون ریال تسهیلات برای ساخت واحدهای مزبور در شهرهای زیر دویست هزار نفر را ابزار تشویقی مناسبی برای تولیدکنندگان و انبوه سازان مسکن دانست. وی همچنین طرح جدید عید تا عید بانک مسکن را فرصتی ایده آل برای مشتریان بانک مسکن معرفی نموده گفت ؛ از ویژگی های این طرح که حدفاصل اعیاد مبارک فطر تا غدیر در کلیه شعب بانک مسکن کشور لازم الاجرا می باشد می توان به حذف رسوب گذاری 15 درصدی سپرده، حین تقسیط تسهیلات مشارکت مدنی بانک اشاره نمود . وی دیگر مزیت طرح عید تا عید را حذف واریز 10 درصد مانده بدهی تسهیلات، به منظور انتقال گروگان به غیر، خواند و از خبرنگاران خواست با پوشش مناسب خبری طرح ها و سیاست های مزبور، شرایط بهینه موجود را به سمع مخاطبین برسانند.
امیری در ادامه در بیان مزیت های رقابتی حساب و سپرده های بانک مسکن ؛ سه حساب؛ الف) صندوق پس انداز مسکن یکم با قابلیت اعطای تسهیلات مسکن انفرادی تا سقف 600 میلیون ریال و تسهیلات مسکن به زوجین تا 1200 میلیون ریال با سود 11 درصد و بازپرداخت 12 ساله در شهرهای با جمعیت بالای دویست هزارنفر و به ترتیب 400 و 800 میلیون ریال برای شهرهای با جمعیت زیر دویست هزار نفر، ب) سپرده کوتاه مدت ممتاز بانک مسکن با بیش از 25 درصد بازدهی سپرده حسب میزان قیمت روز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بورس و ج). سپرده آتیه طلائی بانک مسکن با بازدهی مناسب به منظور حمایت ازسپرده گذاری های خرد و توسعه رژیم پس اندازی در کشور ... را معرفی و به سرمایه داران جزء و کلان در استان پیشنهاد داد.
مدیر شعب بانک مسکن استان در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص قیمت بالای واحدهای مسکونی در شهر ، رقم نسبتا" زیاد اقساط تسهیلات بانک مسکن و عدم توانائی بازپرداخت اقساط تسهیلات بانک توسط اقشار کم درآمد ، گفت: افزایش مبلغ تسهیلات و کاهش نرخ سود تسهیلات و نیز فراهم نمودن امکان تقسیط تسهیلات به روش پلکانی ، عمده تلاش بانک در حمایت از اقشار کم درآمد جامعه بوده و چنانچه رقم اقساط تسهیلات بانک مسکن با میزان اجاره بهای سنگین واحدهای استیجاری در سطح کشور و با رقم اقساط برخی بانک ها و موسسات مالی مقایسه شود به نظر می رسد مطلوب مردم این باشد که در وهله نخست، با گرایش به فرهنگ پس انداز، مبادرت به ذخیره وجوهی جهت تامین سرپناهی آرام و مطمئن برای خانواده خود نموده و سپس با استفاده از تسهیلات بانک مسکن، انتظار خانه دار شدن را برای خانواده خود کوتاهتر نمایند. وی گفت؛ امر تامین منابع مالی مردم و کمک به خانه دار شدن ایشان ، رسالت دیرینه بانک مسکن بوده و می باشد و بانک در این امر از هیچ کوششی دریغ نخواهد نمود.
امیری در پاسخ به سئوال احدی دیگر از خبرنگاران، در خصوص تسهیلات بانک مسکن برای ساخت بافت فرسوده شهری در شهرهای استان گفت: مبلغ این تسهیلات در شهرهای با جمعیت بالای دویست هزار نفر 400 میلیون ریال و در شهرهای زیر دویست هزار نفر 300 میلیون ریال و نرخ تسهیلات 18 درصد است که مقرر گردیده 10 درصد از این نرخ، توسط دولت به صورت یارانه به تسهیلات گیرندگان اختصاص یابد. امیری افزود: سهمیه تسهیلات قابل پرداخت بانک مسکن در استان جهت ساخت بافت فرسوده شهری بنا به ابلاغیه اواخر سال 1394 ، معادل 700 واحد مسکونی بوده که تاکنون 400 واحد مسکونی موفق به دریافت تسهیلات شده اند. وی در عین حال آمادگی کامل بانک مسکن را جهت پرداخت مابقی تسهیلات مزبورحسب معرفی متقاضیان از سوی سازمان راه و شهرسازی استان اعلام کرد.
امیری در پایان به خبرنگاران گفت ؛ انتظار دارم با قلم توانای خود ضمن اطلاع رسانی دقیق و کامل خدمات بانک مسکن و نیز سیاست های انبساطی اخیر بانک در سال جاری به مردم و مسئولین، ضمن آگاه نمودن ایشان به شرایط مساعد کنونی ، با این بانک دولتی در اجرائی نمودن اولویت ها واهداف دولت تدبیر و امید درخروج مسکن از رکود با رویکرد اقتصاد مقاومتی ، همدل و همراه باشند.
آخرین بروزرسانی 1395/7/4